21 października 2014 | 2 komentarze

Jak zrobić prawdziwy włoski, domowy makaron

Będąc we Włoszech nie sposób nie zjeść tam pysznego makaronu. W Toskanii króluje makaron robiony ręcznie i nie byłabym sobą, gdybym nie skorzystała z lekcji gotowania u naszych gospodarzy i nie zobaczyła jak robi się pyszne tagiatelle we włoskim domu, we włoskiej rodzinie.  Tym sposobem  zrobiłam swój pierwszy  w życiu makaronu od podstaw.

Cały proces jest całkiem prosty, ale jeśli nie robiło się tego wcześniej, ostrzegam, że nie jest tak łatwo, jak się wydaje patrząc na wprawionego kucharza. Byłam mile zaskoczona, że zrobienie ciasta na makaron jest dużo mniej skomplikowane  niż jakiegokolwiek innego ciasta czy ciasta chlebowego. Przepis jest wyjątkowo prosty.

large_8298826214

Składniki

mąka durum-semolina 100 gram na osobę
1 jajko na każde 100 gram mąki
odrobina wody

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki mieszamy i ugniatamy. Następnie odstawiamy na około 30 minut przykryte ściereczką. Po upływie wymaganego czasu rozwałkowujemy ciasto, zwijamy w rulonik i kroimy na wymagane szerokości. W zależności jak grubo będziemy kroić makaron tak będzie nazywał się makaron. I tak:

TAGLIOLINI to najcieńsze wstążki, a ich szerokość nie jest dokładnie zdefiniowana, ponieważ zależy od wprawy osoby krojącej makaron.

TAGLIATELLE wstążki mają szerokość 8 milimetrów (te wymiary zostały złożone w Izbie Handlowej w Bolonii, w celu ochrony wymiarów tego znakomitego makaronu). 

FETTUCCINE są cieńsze od makaronu tagliatelle (o jedną trzecią lub maksymalnie o połowę szerokości tagliatelle). 

 PAPPARDELLE mają szerokość około 2–3 centymetrów.

Tak zrobiony makaron gotujemy w osolonej wodzie ok 3 minuty, albo możemy go zasuszyć i później wykorzystać w ciągu kolejnych 1o dni.

large_5578625875

Kilka sekretów

SUSZENIE

Sekret na uzyskanie doskonałego makaronu tkwi w dobrym wysuszeniu rozwałkowanego ciasta. Należy rozłożyć czystą szmatkę, położyć na niej płat makaronu i przykryć drugą szmatką. żeby sprawdzić, czy ciasto jest dobrze wysuszone, należy je zgiąć i jeżeli przesuniemy palcem w miejscu zgięcia i ciasto się przełamie, to znaczy, że jest gotowe do krojenia. 

PRAWIDŁOWE KROJENIE

Dzielimy rozwałkowane ciasto na dwie części. Nakładamy na siebie płaty ciasta zaokrągloną stroną do środka i zwijamy. Ten sposób zwinięcia ciasta ułatwi  nam krojenie. 

JAK UŁOŻYĆ MAKARON

Po pokrojeniu ciasta we wstążki należy chwycić końcówkę wstążki i rozwinąć, następnie ułożyć w gniazdka na stolnicy i pozostawić do wysuszenia. 

 

 

 

Share