25 lutego 2015 | 8 komentarzy

Jak przyspieszyć metabolizm?

Często pytacie mnie jak to jest, że trzymacie się ściśle diety, liczycie kalorie, unikacie tuczących produktów, a nie chudniecie. Otóż prawda jest taka, że wykluczając różne choroby itp, za wszystko odpowiedzialny jest metabolizm. Jeżeli jest wolny to organizm spala mniej energii, odkładając resztę jako tkankę tłuszczową. Jeśli chcemy schudnąć, przyśpieszenie metabolizmu pomoże nam to osiągnąć, bez zmniejszenia ilości spożywanych kalorii.

ac8b438011f1a3f12b00af434b810726

Czym właściwie jest metabolizm

Mówiąc najprościej, metabolizm to proces w którym organizm przekształca spożyty pokarm w energię, która jest mu potrzebna do funkcjonowania.  Na jego szybkość wpływa

  • Wiek – po 25 roku życia metabolizm zaczyna zwalniać, ale na szczęście nie aż tak bardzo bo jedynie od 5% do 10% co każde 10 lat.
  • Płeć – mężczyźni mają szybszy metabolizm od kobiet z powodu większej ilości mięśni.
  • Geny – jak wszystko inne, również prędkość naszego metabolizmu odziedziczamy po poprzednich pokoleniach.
  • Waga i kompozycja ciała – im większa waga ciała i ilość mięśni, tym więcej energii jest potrzebne to ich utrzymania.

Przypadki ludzi z bardzo szybkim lub bardzo wolnym metabolizmem są sporadyczne. Niemal zawsze szybkość metabolizmu uzależniona jest od kilku czynników na które możemy wpłynąć.

Wystarczy kilka zmian w nawykach żywieniowych i  treningach, aby nasz organizm był maszyną do spalania tłuszczu.

Co pomoże nam przyspieszyć metabolizm?

  • Śniadanie. Rano musimy pobudzić nasz organizm do działania. Jedzmy więc dobrze zbilansowane śniadanie, bogate w węglowodany i proteiny. Nasz organizm od razu będzie miał lepszą  przemianę materii.
  • Częste posiłki.  Zbyt długi czas między posiłkami sprawia, że organizm zaczyna przestawiać się w tryb oszczędnościowy, czego głównym efektem jest zwolnienie metabolizmu. Dodatkowo jeśli zjemy zbyt dużo żeby dotrwać do następnego posiłku, poziom cukru we krwi (a wraz z nim insuliny) zwiększa się dramatycznie. Daje to sygnał organizmowi żeby nadmiar spożytych kalorii odłożył w postaci tkanki tłuszczowej. Jedzenie mniej a częściej jest małą i nietrudną do wprowadzenia zmianą, która uchroni nas przed wspomnianym wcześniej zjawiskiem i przy okazji przyśpieszy metabolizm. Podsumowując, jedząc często i regularnie dajemy znak naszemu organizmowi, że może być spokojny o to, że nie zabraknie mu jedzenia i nie musi robić zapasów na czarną godzinę.
  • Spożywanie wartościowych  produktów.  Produkty bogate w białko (takie jak chude mięsa czy jajka), spożywane szczególnie rano, znacząco przyśpieszają metabolizm w ciągu całej doby (również podczas snu). Większość zielonych warzyw (np. brokuły, szpinak, sałata) mają ciekawą właściwość, dostarczają one mniej energii niż organizm zużywa na ich strawienie, w dodatku zawarte w nich witaminy pozwalają lepiej wykorzystać węglowodany. Jedzmy zdrowe tłuszcze, w szczególności kwasy omega 3. Nie odkładają się one w tkance tłuszczowej, ale pomagają w jej rozpadzie. Ponadto, są niezbędne do funkcjonowania  układu hormonalnego. Wpływają na niektóre hormony, które odpowiedzialne są między innymi za uczucie głodu i łaknienia. Bez odpowiedniej pracy hormonów,procesy metaboliczne, w tym spalanie tłuszczu, nie są możliwe. Kilka produktów, które przyspieszają przemianę materii : indyk, fasola, awokado, szpinak, jabłka, cynamon, czosnek, imbir, migdały, owsianka, brązowy ryż, brokuły, kawa, grapefruit, jogurt naturalny, zielona herbata, chili.
  • Zielona herbata. Zawiera ona składniki, które wpływają na poprawę przemiany materii. Ponadto badania wykazały, że zielona herbata działa przeciwzapalnie, przeciwrakowo oraz obniża poziom cholesterolu.
  • Picie zimnej wody. Zimna woda wypita rano na czczo i przed każdy posiłkiem, sprawia że organizm będzie potrzebował więcej energii żeby ogrzać wodę do temperatury ciała. Prysznic lub kąpiel w zimnej wodzie również będą miały ten sam efekt.
  • Zdrowy sen – jeśli nie będziemy się wystarczająco długo wysypiali, nasz metabolizm będzie działał wolniej w ciągu całego dnia. 7-8 godzin snu jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania.
  • Ćwiczenia interwałowe, aerobowe, siłowe. Jeśli będziemy mieć umięśnione ciało, metabolizm będzie spalał mnóstwo dodatkowych kalorii, chociażby i dlatego, żeby odżywić mięśnie, czy zregenerować po treningu.

Aby, naprawić swój metabolizm potrzeba czasu. Nie oczekujcie szybkich efektów już po kilku dniach.Nie odchudzajmy się zbyt szybko – chudnięcie w zbyt szybkim tempie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Długoterminowo może okazać się że będziemy mieli kłopoty z utrzymaniem wagi . Wolne i stopniowe chudnięcie jest kluczem do sukcesu w dłuższej perspektywie czasu.

Uzbrójmy się w cierpliwość, wprowadźmy zmiany, które pomogą nam przyspieszyć metabolizm a zobaczycie efekty.

Share