25 lutego 2016 | 8 komentarzy

Magiczny czystek- Dlaczego warto go pić?

Kto z Was nie słyszał o czystku? To chyba obecnie jedno z najbardziej popularnych ziół w Polsce. Nie ma tygodnia abym nie dostawała od Was pytań o czystek, jego właściwości, działanie, pić czy nie pić, ile itd.

Skąd  się wzięła taka nagła popularność czystka? Myślę, że właśnie z  wszystkich przypisywanych mu wyjątkowych właściwości zdrowotnych.

Tasse-Tee-225x300

Jak działa czystek?

– Antyoksydacyjnie bo  jest najbogatszym źródłem polifenoli. Polifenole hamują wydzielanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie i powstawanie wielu chorób oraz wymiatają te istniejące. Mają działanie antyrakowe, chronią przede wszystkim przed rakiem płuc, żołądek, jelit, trzustki, wątroby, prostaty i skóry.

-Wspiera układ immunologiczny człowieka, działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwhistaminowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie

– Działa przeciwgrypowo

-Wspiera  walkę z trądzikiem, opryszczką, łupieżem, łuszczycą, infekcjami zatokowymi i infekcjami grzybiczymi skóry

-Stabilizuje pracę układu krążenia

-Zwiększa gęstość kości

-Poprawia równowagę flory bakteryjnej

-Wybiela zęby, odświeża oddech

-Detoksykuje, wspiera usuwanie metali ciężkich

-Działa na krętka wywołującego boreliozę, dlatego zalecane jest picie go wiosną i latem, gdy występuję zagrożenie złapania kleszcza. Czystek nie tylko chroni przed ewentualnym zakażeniem, ale także pomaga walczyć z już istniejącym, oklejając krętki i unieszkodliwiając je.

– Usuwa nieprzyjemny  zapach potu.

Przygotowanie i jak często należy pić herbatkę z czystka?

Czystka tak jak wszystkie inne zioła powinniśmy pić przede wszystkim regularnie, wówczas można liczyć na zamierzony efekt. Ja wypijam około trzech średniej wielkości kubków dziennie.

Aby przygotować napar z czystka do szklanki wsypuję czubatą łyżeczkę ziół  zalewam wrzątkiem, przykrywam i  odstawiam na 10-15 min.
Uwaga! Czystek można zalać aż trzy razy i ja tak właśnie robię! Jedną łyżeczka zioła równa się trzem herbatkom.

    

Share