08 lutego 2014 | Brak komentarzy

Poznaj zioła i przyprawy – Tymianek

Tymianek to zioło, które ma różnorodne zastosowanie. Niezwykle cenny jest dla pszczelarstwa. Miód tymiankowy stanowi uzupełnienie leczenia schorzeń układu oddechowego: grypy, anginy. Ja miodu tymiankowego nie próbowałam, ale jest to zioło, które obok bazylii i kolendry króluje w mojej kuchni. Listkami świeżego tymianku posypuje pomidory, dodaje go do kurczaka i ryb. Uwielbiam jego zapach i aromat.

W starożytnej Grecji tymianek uznawano za symbol odwagi i siły. W starożytnym Egipcie olejkiem tymiankowym balsamowano zwłoki. Ten krzew znany jest na całym obszarze Morza Śródziemnego, a także w północnej Ameryce i południowej Afryce. W Polsce poznano go dzięki królowej Bonie i dzięki niej możemy stosować go w kuchni, w lecznictwie i w kosmetyce.

Tymianek w kuchni

Tymianek ma pikantny smak i orzeźwiający zapach.  W kuchni wykorzystuje się świeże jak i suszone zioło. Jest to przyprawa charakterystyczna dla kuchni francuskiej. Tymianek dodaje się do odwarów mięsnych, sosów, ciężkich zup (grochowa, fasolowa), pieczonej kaczki, dziczyzny, królika, cielęciny, wołowiny oraz ryb. Usuwa przykry zapach ryb i dobrze łączy się czosnkiem, cebulą lub pietruszką. Olejek tymiankowy jest stosowany do produkcji win i likierów. Przyprawia się nim wędliny, bigos, mielone mięsa, pasztety, sery, sałaty, potrawy z roślin strączkowych, warzyw oraz pizzę. Tymianek stosowany jest również podczas przygotowywania marynat, octu ziołowego i w procesie kiszenia i marynowania ogórków.

 

Właściwości lecznicze tymianku

W medycynie  wykorzystuje się ziele i olejek tymiankowy. Ziele tymianku zawiera olejek lotny, a w nim tymol, karwakrol, linalol, terpineol, borneol, geraniol, cyneol i pinen, garbniki i flawonoidy, gorycze, kwasy organiczne, (kawowy i ursolowy), witaminę B1, sole mineralne oraz bliżej nie określone substancje antybiotyczne.

Tymianek ma działanie wykrztuśne, przeciwbakteryjne, napotne, uspokajające, przeciwzapalne, regulujące trawienie. Ziele charakteryzuje się silnym działaniem aseptycznym, stąd jego zastosowanie w dolegliwościach ze strony układu oddechowego. Działa także wykrztuśnie i rozkurczowo. Tę właściwość wykorzystano do wyrobu syropów. Ziele tymianku ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze. Preparaty na bazie tymianku stosowane są w nieżycie żołądka, podrażnieniu jelit, dolegliwościach wątrobowych, w biegunce, nerwicy wegetatywnej, robaczycy. W postaci płukanek stosuje się go w stanach zapalnych jamy ustnej, odmrożeniach, złamaniach, a także w stanach zapalnych pochwy. Dobre efekty uzyskuje się w infekcji płuc i bólach reumatycznych, artretyzmie stosując nacierania. Tymol podstawowy składnik olejku stosuje się w stomatologii, do przemywania ran i kanałów zębowych. Jedna uwaga jest to olejek o silnym działaniu. Zbyt długie i częste stosowanie może być przyczyną wymiotów, nudności, stanów zapalnych żołądka.

4606029415_d8c22bcb58

Tymianek w kosmetyce

Tymianek jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, zniszczonej lub z trądzikiem. Działa odkażająco, przeciwzapalnie i oczyszczająco na skórę ciała. Wyciągi tymiankowe pomocne są w leczeniu łupieżu, łojotokowego zapaleniu skóry oraz nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. W połączeniu z innymi składnikami roślinnymi, na przykład z rozmarynem, stanowią płukankę przeznaczoną do włosów przetłuszczających się.

 

 

 

 

Share