01 sierpnia 2013 | 2 komentarzy

Słodki smak lata i mnóstwo witamin czyli czas na borówki

Środek lata a to oznacza, że nadszedł czas na borówki. Borówki są teraz wszędzie, w supermarketach, osiedlowych warzywniakach i na ryneczkach. Są nie tylko słodkim dodatkiem do naszego menu, ale też źródłem wielu składników odżywczych, witamin i minerałów.

Jedna mała filiżanka borówek  dostarcza około 80 kcal. Owoce te są bogate w witaminę C, witaminy K, są dobrym źródłem błonnika, i doskonałym źródłem manganu, który jest bardzo ważnym minerałem dla rozwoju kości i produkcji energii.

Poza tym, borówki są również źródłem wielu związków chemicznych znanych jako przeciwutleniacze. Substancje te mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów i chorób serca i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Niektóre badania wskazują, że borówki mogą pomóc utrzymać nasz mózg w bardzo dobrej kondycji w późniejszym wieku. Według Jamesa A. Joseph, neurologa z Human Nutrition Research Center na Tufts University, borówki są idealnym pożywieniem dla pracy mózgu, a największe korzyści uzyskamy wtedy, gdy będziemy je spożywać z produktami bogatymi w kwasy tłuszczowe omega-3. Zaleca on jedzenie borówek wraz  z migdałami, orzechami  włoskimi lub orzechami pekan.

Inne korzyści wynikające z jedzenia borówek  to zmniejszenie ryzyka zakażeń układu moczowego, zmniejszenie stanów zapalnych, poprawę kondycji oczu i naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie ryzyka osteoporozy.

Tak więc gotowi jesteście na delektowanie się smakiem tych pysznych owoców? Macie jakieś sprawdzone przepisy i pomysły na borówki?
Może naleśniki z mascarpone tym razem z borówkami? A może jakiś pyszny koktajl?
Albo, po prostu cieszyć się samym smakiem borówki…

Share
  • czarna-kocurka

    Uwielbiam

  • Kamila Ziel

    Jak ja kocham te owoce! Mogłabym je jeść i jeść!!