10 lutego 2014 | 2 komentarzy

5 sposobów na przyspieszenie metabolizmu

Niektórzy z nas są obdarzeni ogromnym szczęściem i mają bardzo szybkę przemianę materii.  Podczas gdy ci szczęściarze mogą jeść na co tylko mają ochotę i nie zwarzać na kalorie, drudzy tyją od przysłowiowego listka sałaty. Mam jednak dobrą wiadomością dla tych drugich, że są rzeczy, które możecie zrobić , aby przyspieszyć swój metabolizm i  aby zaczął on pracować na najwyższych obrotach!

Metabolizm jest to szybkość, z jaką spalamy kalorie. Często stosując różne drakonskie diety sami go spowalniamy i póżniej efekt jest taki, że niby jemy bardzo mało a waga stoi w miejscu albo nawet wzrasta. Też kilka lat temu przez to przechodziłam, ale odkąd zaczęłam się zdrowo, regularnie odżywiać, i  wybierać pokarmy , które dobrze działają na mój układ trawienny, mój metabolizm przyspieszył a ja nie chodzę nigdy głodna ani nie rzucam się na niektontrolowane ilości jedzenia.

Oto 5 sposobów na przyspieszenie metabolizmu :

1 . Jedzcie śniadanie!

Wasz metabolizm zwalnia podczas snu, więc aby ponownie przyspieszył najlepiej jest zjeść śniadanie, które ma dużo węglowodanów o dużej zawartości błonnika.  Moje śniadanie to na przykład bogate w otręby płatki śniadaniowe z mlekiem o niskiej zawartości tłuszczu, domowa granola z jogurtem greckim, pełnoziarnista kromka chleba z półtłustym twarożkiem i pomidorem.

2 . Jedzcie małe posiłki co 3 do 4 godzin

Dzięki temu wasz metabolizm będzie działał na największych obrotach! Oto kilka małych posiłków które poprostu uwielbiam i zawsze jem w ciągu dnia: jogurt naturalny z jagodami , plasterki jabłka z masłem orzechowym , migdały, marchew z hummusem , kanapki z chlebem pełnoziarnistym sałata, pomidorem, awokado i łososiem, oraz sałatki. Dzięki temu nigdy nie jestem głodna i nie mam ochoty na jakieś niezdrowe batoniki.

3 . Budujcie masę mięśniową przy pomocy treningu siłowego

Trening siłowy pomaga nam zbudować tkankę mięśniową, która jest metabolicznie aktywna, nawet w trakcie spoczynku. Praca mięśni podczas ćwiczeń zwiększa wasz metabolizm, dzięki czemu tracicie na wadze również podczas snu.Pamiętajcie dzięki  mięśniom, spalamy tłuszcz!

4 . Pijcie dużo wody, zieloną herbatę i kawę

Organizm potrzebuje wody, w celu przetwarzania kalorii. Jeśli organizm nie będzie miał wystarczającej ilości wody, wasz metabolizm spowolni. Badania wykazały, że ludzie, którzy piją osiem lub więcej szklanek wody dziennie spalają więcej kalorii niż ci, którzy piją cztery. Poza tym zimna woda zmusza organizm do wykorzystywania energii do jej ogrzania.
Zielona herbata zawiera kofeinę i antyoksydant zwany EGCG, które pobudzają nasz metabolizm do pracy. Badania wykazują również, że zielona herbata może zwiększać spalanie tkanki tłuszczowej.Kofeina powoduje wzrost noradrenaliny, neuroprzekaźnika, który aktywuje współczulny układ nerwowy, a tym samym zwiększa metabolizm.

 

5 . Spróbujcie jogi!

Podczas jogi wykonuje się ruchy i skręty ciała, które aktywują układ trawienny i przyspieszają wasz metabolizm.

A Wy jakie macie jeszcze sposoby na przyspieszenie przemiany materii? Co na Was działa i na Wasz metabolizm?

Share
  • Karina

    krótko i na temat ; ) na szczęście trzymam się jakoś tych wymienionych przez Ciebie zasad, ale nie zaszkodziłaby pewnie większa dawka treningu! pozdrawiam!

  • fitdevangel

    Super post ! I cała prawda w nim zawarta !

    http://fitdevangel.blogspot.com/