19 lutego 2014 | 3 komentarzy

Aby schudnąć trzeba jeść wolniej

Pośpiech to domena naszych czasów. Wszyscy pędzimy, gnamy i ciągle skarżymy się na brak czasu. Oczywiście w dzisiejszym szybkim tempie życia jedzenie czegoś w biegu pozwoli nam zyskać kilkanaście cennych minut dzięki, którym nie spóźnimy się na ważne spotkanie, ale już na pewno nie pomoże nam uniknąć dodatkowych kilogramów. Pośpiech podczas jedzenia jest bardzo niewskazany!

Ja nie potrafię jeść szybko. Wręcz na odwrót od dziecka jadłam bardzo powoli, co doprowadzało moich rodziców do rozpaczy. Żułam i przegryzałam każdy kęsek. Każdy posiłek trwał bardzo bardzo długo. Tak mi zostało do dziś. Czas mojego posiłku to ok 30 minut. Dlatego zawsze wstaję bardzo wcześnie, by w swoim wolnym tempie zjeść zawsze śniadanie a znajomi w restauracji zawsze długo muszą czekać aż skończę. Jest to wręcz dla mnie troche stresujące. No ale przyspieszyć nie potrafię. Tak już mam od zawsze i jak się okazuje tak jest zdrowo.

large_2409085893

Naszym żołądkom potrzeba bowiem 20 minut, aby „dowiedzieć się” , że są pełne. Oznacza to, że ci co jedzą wolno potrzebują w rzeczywistości mniej jedzenia. Żołądek ma wtedy wystarczająco dużo czasu, aby zakomunikować do naszego mózgu , że jest pełny.Najnowsze badania sugerują, ludzie, którzy jedzą powoli wykazują tendencję do spożywania mniejszej ilości kalorii i czują się syci znacznie dłużej niż ci, którzy jedzą szybko. Według innego badania ,im szybciej jemy , tym mniej czasu dajemy naszym organizmom , aby poczuły, że są najedzone. W efekcie kończy się to tym, że jemy więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, co w rezultacie może prowadzić do nadmiernego magazynowania tłuszczu w organizmie  i przyrostu masy ciała. Oto najlepsze strategie , aby spowolnić tempo jedzenia

Kontrolujcie wielkość porcji

Jeśli będziecie mieć mniej żywności przed sobą , szanse na objadanie są zmniejszone , nawet jeśli jecie szybko.

Spożywajcie posiłki co 2-3 godziny

Częste jedzenie małych posiłków zapobiega nadmiernej prędkości w trakcie jedzenia. Gdy jesteśmy bardzo głodni bo nic nie jedliśmy przez większość dnia czujemy się ekstremalnie głodni i jemy bardzo szybko. Poza tym częste regularne jedzenie zwiększa metabolizm.

Po każdym kęsie odkładajcie widelec bądź kanapkę na talerz

Unikniecie w ten sposób odruchowego wkładania do ust następnego kęsa, zanim zdążycie dobrze przeżuć i połknąć poprzedni. Pomiędzy kęsami warto brać małego łyczka wody.

Przeżuwajcie każdy kęs

Każdy kęs należy przeżuć  20 razy. Pokarm jest wtedy dobrze rozdrobniony, łatwo się trawi oraz wchłania. Dodatkowo, tak długi proces żucia powoduje, że z psychologicznego punktu widzenia zaczynamy odczuwać sytość jedząc znacznie mniej niż gdy żujemy tylko kilka razy.

 Skupcie się tylko na jedzeniu

Podczas posiłku nie zajmujcie się niczym innym poza jedzeniem. Nie czytajcie gazet ani książek, nie pracujcie na komputerze. Najlepiej jest wyłączyć telewizję i myśleć jedynie o jedzeni. Ułatwi wam to zauważenie momentu, w którym będziecie pełni.

Pamiętacie, że aby wspomagać proces odchudzania należy jeść powoli.

A wy jak długo jecie? Macie jakieś pomysły na to by jeść wolniej?

Share
  • Dorota Śmietna

    ślinka mi cieknie jak na to patrzę…

  • Magda

    Wszystko super, ale przyczepiłabym do się brania małych łyczków wody pomiędzy kęsami. To nie jest wskazane, bo spowalnia enzymy trawienne!!!

  • Magdalena

    Mi śniadanie zajmuje do 15 min. Jakoś nad tym się tak nie modlę. Jak jem to jem nie zajmuje się telewizją, czytaniem książki czy coś. 🙂