Olej kokosowy- cudowny tłuszcz, który nie tuczy
Moje najnowsze kulinarne odkrycie to olej kokosowy. Dużo czytałam o jego właściwościach zdrowotnych, ale obawiałam się, że smak kokosa przeniknie do przygotowywanych posiłków. Otóż nic z tego! Polubiłam go i teraz używam go do smażenia, smarowania pieczywa i duszenia warzyw. Nie pali się, nie jełczeje, a dzięki swoim właściwościom smakowym oraz aromacie nadaje potrawom orientalny charakter.
Olej kokosowy to olej otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie twardego miąższu orzechów palmy kokosowej . Spotykany jest najczęściej jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty. W temperaturze poniżej 25°C przybiera wygląd przypominający ścięty, biały tłuszcz. Bardzo rzadko występuje w sprzedaży jako olej tłoczony na zimno, który pozostawiony jest jako naturalny, z typowym, kokosowym zapachem, przez co jest bardzo cennym, poszukiwanym i drogim produktem. Rafinowana wersja jest prawie bezzapachowa.
Olej kokosowy jest pierwszym tłuszczem, który nie przyczynia się do budowy tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie, pobudza przemianę materii i wspomaga ubytek wagi przy nadwadze. ZASTĄPIENIE DZIENNEGO SPOŻYCIA TŁUSZCZÓW OLEJEM KOKOSOWYM MOŻE SPOWODOWAĆ SPADEK WAGI O OKOŁO 0,5 KG TYGODNIOWO
Olej kokosowy zawiera mnóstwo składników o wysokiej wartości zdrowotnej. Zawiera mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 80-90%) w tym:
- 50-60% kwasu laurynowego
- 15-20% kwasu mirystynowego
- 7-12% kwasu palmitynowego
- 5-11% kwasu kaprylowego
- 4-9% kwasu kaprynowego
- 1,5-5% kwasu stearynowego
- 1-1,5% kwasu kapronowego C6
oraz nienasycone kwasy tłuszczowe:
- 4-10% kwasu oleinowego
- ok. 2% kwasu linolowego
- do 0,2% kwasu linolenowego
a także
- witaminy B1, B2, B3, B6,
- Witaminę C,
- Witaminę E,
- kwas foliowy,
- minerały: potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk
Te wszystkie składniki stanowią o jego cudownych właściwościach zdrowotnych.
- nie przyczynia się do powstawania złogów cholesterolu
- jest doskonały dla cukrzyków oraz dla osób walczących z nadmierną ochotą na słodycze
- oczyszcza organizm z pasożytów i drożdżaków
- wykazuje silne działanie antybakteryjne i antywirusowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej (jak antybiotyki), ale jest skuteczny w zwalczaniu szkodliwych bakterii i wirusów, wspomaga nasz układ immunologiczny znacznie zwiększając odporność organizmu
- zapobiega lub wspomaga leczenie wielu chorób układu pokarmowego
- zapobiega osteoporozie
- ma działanie przeciwzapalne
- wspomaga przyswajanie witamin i mikroelementów dostarczanych w pożywieniu
- ujędrnia i uelastycznia skórę
Jak dla mnie to najlepszy olej jaki do tej pory stosowałam i myślę, że obok oliwy z oliwek na długo zagości w mojej diecie. Próbowaliście już go?