14 listopada 2013 | Brak komentarzy

Poznaj zioła i przyprawy- Bazylia

Bazylia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ziół. Basilicum znaczy z łaciny królewski. I taka jest właśnie bazylia, królewska. W kuchni poprawia smak, a jako zioło leczy!

Bazylia w kuchni

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie świeżo posiekane listki bazyli. Co czujecie? Ja czuję jej intensywny, aromatyczny zapach. Już mała ilość wystarczy do nadania balsamicznego aromatu. Ma smak typowo korzenny, momentami jest bardzo słodka. Jest idealna do pesto, sałatki caprese, pizzy, makaronów.

Właściwości lecznicze bazylii

mosquito-repellent-sweet-basil_thumb

Bazylia wspomaga pracę układu trawiennego oraz nerwowego. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dlatego można ją stosować w przypadku niestrawności i przy wzdęciach.  Wykazuje skuteczność także w zwalczaniu braku apetytu. Stosuje się ją również jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom. Bazylia ma działanie podobne do melisy, działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność, zmniejsza nadpobudliwość. Posiada także właściwości przeciwgorączkowe – łagodnie obniża wysoką temperaturę i rozgrzewa organizm.

Ma działanie przeciwbólowe. Doceniają ją pacjenci cierpiący na reumatyzm. Ogranicza obrzęki stawów. Przeznaczona dla wszystkich uprawiających sport podczas wystąpienia kontuzji. Kompres pomaga w leczeniu migren. Dentyści polecają płukania gardła po zabiegach stomatologicznych.

Bazylia zawiera mnóstwo witaminy A, która odpowiada za usuwanie kłopotów z oczami i nocną ślepotą. Dodatkowo bazylia odpowiada za: wyostrzenie zmysłów, pamięci, zmniejszenie poziomu cholesterolu (idealna w schorzeniach serca), neutralizuje ukoszenia owadów.

Bazylia w kosmetyce

Bazylia pomaga w usuwaniu negatywnych zmian skórnych. Często jest składnikiem toniku i kremów oczyszczających oraz antyseptycznych. Bazylia wraz z cynkiem może usunąć raz na zawsze trądzik z naszej twarzy. Dzięki przeciwutleniaczom występującym w bazylii stosowana jest w produktach kosmetycznych do ochrony przed słońcem. Jest także składnikiem aromatycznych olejków do kąpieli.

Share