Poznaj zioła i przyprawy – Cynamon
Grudzień i okres świąteczny to taki czas, kiedy w kuchni królują przyprawy korzenne. Cięzko sobie bowiem wyobrazić pierniczków bez cynamanu, imbiru, gałki muszkatałowej, anyżu czy grzanego wina bez dodatku goździków. Dlatego też w tym miesiącu będę Wam prezentować przyprawy korzenne. Zaczynam od cynamonu!
Cynamon jest prawdopodobnie j najstarszą przyprawą świata. W dawnych czasach był afrodyzjakiem, miał zapewnić nieśmiertelność a nawet uważany był za pokarm bogów. A noszenie przy sobie kawałka cynamonu oddalało choroby…
Ta popularna przyprawa kuchenna, otrzymywana jest z wysuszonej kory cynamonowca.Występuje w dwóch postaciach, utarty na proszek lub w niewielkich, zwiniętych w rulonik kawałkach, ma kolor rdzawy i dzięki zawartemu w niej olejkowi cynamonowemu, charakterystyczny słodkawo-korzenny, lekko piekący smak i silny aromat.
Cynamon w kuchni
Cynamon jest słodką, aromatyczną, rozgrzewającą przyprawą. Używa się go do pieczenia ciast i ciasteczek, deserów oraz do zup, dań z ryżem, sosu pomidorowego, potraw duszonych, ciasta na gofry, kompotów, soków owocowych, win i herbat. Idealnie nadaje się do owsianki i pieczonego jabłka. Czy wyobrażacie sobie szarlotkę albo pierniczki bez cynamonu?
Właściwości lecznicze cynamonu
Cynamon ma mnóstwo właściwości leczniczych. Przede wszystkim pozytywnie oddziałuje na układ trawienny, wzmacniając żołądek, korzystnie wpływa na poprawę apetytu i przyspiesza proces trawienia. Skutkuje też jako łagodnie działający środek pomocniczy przy niestrawności, a także przy lekkim zatruciu pokarmowym.
Cynamon poprawia dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu szare komórki mają więcej tlenu i składników odżywczych. Skutkuje to rozjaśnieniem umysłu, lepszym zapamiętywaniem, silniejszą koncentracją, poprawą pamięci wzrokowej.
Dodawanie cynamonu do potraw – zwłaszcza o tej porze roku – jest uzasadnione nie tylko z wymienionych już wyżej powodów. Przyprawa ta ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, czyli pomaga utrzymać formę w okresach nasilonych przeziębień. Ogranicza też wzrost i rozmnażanie drożdżaków np. męczącego wielu ludzi grzyba Candida.
Cynamon jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia. Badania wykazały, że zaledwie 1/2 łyżeczki cynamonu dziennie mogą obniżać poziom złego cholesterolu LDL. Cynamon może mieć wpływ na regulację poziomu cukru we krwi, co ma szczególne znaczenie dla osób chorych na cukrzyce. Dowiedziono, także że cynamon może zmniejszyć rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.
Przyprawa ta jest także sprzymierzeńcem odchudzających się. Przyspiesza przemianę materii, poprawia proces trawienia, reguluje pracę nerek. Czyli oczyszcza organizm i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.
Zdjecia źrodło www.weheartit.com
Cynamon w kosmetyce
Cynamon ma ogromne zastosowanie w kosmetyce. Olejek i kora cynamonu to prawdziwi siłacze w walce ze zmianami trądzikowymi. Likwidują ropne wypryski, rozjaśniają cerę, zapobiegają plamom trądzikowym, łagodzą przebarwienia. Jest składnikiem kremów antycellulitowych. Idealnie działa także na świeży oddech- aldehydy cynamonowe zmniejszają ilość bakterii beztlenowych w jamie ustnej.
Ja osobiście uwielbiam cynamon i dodaję go sobie do porannej owsianki zwłaszcza zimą. A wy lubicie cynamon? Często go stosujecie w kuchni?