01 lipca 2013 | 4 komentarzy

Tyle słońca w całym mieście…Jak chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

Lato już w pełni, a wraz z latem mnóstwo słońca. Ja nie lubię się opalać i zawsze staram się chronić swoją skórę przed słońcem. Obsesyjnie używam kremów z największym filtrem tj 50. Uważam, że słońce jest szkodliwe dla naszej skóry i jest niestety przyczyną pojawiania się zmarszczek, wcześniejszego starzenia się skóry i różnego typu przebarwień i plamek na całym ciele a zwłaszcza na twarzy.
Wiem jednak, że więkoszość jest zwolennikami opalania i wielu z Was nie wyobraża sobie powrotu z wakacji bez opalenizny. Choć według mnie nie ma czegoś takiego jak zdrowe czy bezpieczne opalanie, to istnieją sposoby by złagodzić negatywne skutki opalania.

http://weheartit.com

Dziś 5 sposobów, które pomogą Wam uzyskać zdrową opaleniznę.

1. Używajcie samoopalaczy

Produkty samoopalające reagują z martwymi komórkami w zewnętrznej warstwie skóry, tak by zmienić kolor. Efekt utrzymuje się 3-10 dni.  Zawsze postępujcie zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a także używajcie tylko naturalnych samoopalaczy.

2. Opalajcie się stopniowo

Jeśli macie już zamiar być w słońcu czy opalać się na leżaku zawsze starajcie się zmniejszyć ryzyko. Nie spędzajcie na słońcu długich godzin a róbcie krótkie maksymalnie 15minutowe sesje. To zmniejsza ryzyko oparzenia słonecznego. Pamiętajcie jednak, że opalanie się nawet w małych dawkach nie czyni go bezpiecznym.

3. Stosujcie kremy ​​do opalania z filtrami UV

Zawsze stosujcie kremy do opalania! Im bardziej macie jasną skórę, tym wyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) trzeba stosować. Nakładajcie krem 15-30 minut przed wyjściem na słońcu. Zastosujcie go ponownie po 15-30 minut na słońcu. Użyjcie kremu ponownie po każdej czynności, która mogła usunąć krem, taka jak pływanie, wycieranie w ręcznik, nadmierne pocenie się i otarcia. Najbardziej szkodliwe godziny do oplania się są między 11.00 a 15.00.
Zawsze starajcie się używać filtrów przeciwsłonecznych wolny od szkodliwych substancji chemicznych.

http://weheartit.com

4. Zdejmij okulary na krótki czas

Noszenie okularów hamuje produkcję melaniny, która chroni skórę przed uszkodzeniem UV. Bez melaniny, jest większe prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego (i mniejsza szansa opalenia się). Jednocześnie, ważne jest, aby chronić oczy przed promieniowaniem UV. Warto jednak na samym początku pobytu na słońcu na bardzo krótki czas ok 5-10 minut zdjąć okulary, wówczas przysadka mózgowa jest stymulowana do produkcji melaniny. Później noście okulary do końca pobytu na słońcu.

5. Starajcie się przedłużyć żywotność opalenizny

Lepiej i bezpieczniej przedłużyć żywotność obecnej opalenizny zamiast zacząć na nowo się opalać. Przedłużenie bieżącej opalenizny spowolni tempo złuszczania się skóry. Zastosujcie więć obficie kremu po opalaniu i kremu nawilżające skórę.

http://weheartit.com

Porady dotyczące bezpiecznego opalania. Zawsze pamiętajcie, że:

 • Solarium nie są bezpieczniejsze niż słońce. Stasujcie te same środki ostrożności, jak na słońcu.
 • Zawsze wybierajcie  produkty naturalne nawilżające i chroniące ciało przed szkodliwym działaniem słońca. Kremy na bazie produktów chemicznych mogą zawierać składniki szkodliwe dla zdrowia.
 • Dobrze nawilżona skóra jest mniej narażona na szkodliwe działanie słońca, pijcie więc dużo wody. Nigdy nie pijcie alkoholu na słońcu.
 • Na wyższych wysokościach i bliżej równika jesteście narażeni na zwiększone ryzyko uszkodzenia skóry.
 • Nie ma gwarancji, że tabletki i suplementy stymuluje produkcję melaniny są bezpiecznie. Mogą one, w rzeczywistości mieć niezamierzone negatywne skutki.
Pamiętajcie, że skutki opalania, nadmiernego wystawiania się na słońce będą widoczne dopiero za kilka lat. Wtedy większość ludzi dopiero żałuje, wylegiwania się w pełnym słońcu na leżaku. Cieszcie się latem i piękną pogodą, ale pamiętajcie by chronić swoją skórę.
Share
 • milie

  ja niestety bez opalania wyglądam kiepsko – moje nogi są bladosine, a cellulit bardziej widoczny. Ale wezmę sobie do serca twoje porady. U mnie podstawa to filtr 50 na twarz

 • ChocoMonster

  ja rozglądam się właśnie za dobrym balsamem brązującym 🙂 do wakacji mam jeszcze sporo czasu, a w Polsce słońce nas nie rozpieszcza 🙂 a samoopalacz to jeszcze za dużo jak na mnie 🙂

 • mokah

  ja unikam slonca jak ognia 🙂

  Twój blog jest na liscie blogow fit http://www.blogifit.blogspot.com będzie mi bardzo miło jak umieścisz banerek na swoim blogu z aktywnym linkiem do strony, z gory dziękuję ! 🙂

  • Blossom Blossom

   Nie ma sprawy jeszcze dziś zamieszcze.Pozdrawiam