20 lutego 2013 | 4 komentarze

Ziemniaki kontra ryż

Ryż czy Ziemniaki? Ziemniaki czy ryż? Co jest dla nas lepsze? Myślę, że ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo oba te produkty mają swoich zwolenników i oba mają wiele właściowści zdrowotnych.

Zdrowotne właściwości ryżu porównuje się do właściwości pszenicy, jęczmienia i innych zbóż. Ziemniaki z kolei uważane są za te mniej zdrowe. Niewątpliwie oba te produkty są podstawą wielu kuchni.  W Azji króluje ryż, a w krajach europejskich czy Ameryce ziemniaki. Co więc jeść ziemniaki czy ryż? Co jest zdrowszą opcją?
Ryż jest zdrowy ponieważ zawiera więcej białka niż ziemniaki. Te z kolei nie zawierają białka w ogóle natomiast dużo zdrowych węglowodanów. Brązowy ryż zawiera dużo węglowodanów włóknistych i dlatego jest dużo mniej tuczący niż ziemniaki. w ryżu może być zmniejszona przez odsączenie od wody, w której go gotujemy natomiast w  ziemniakach skrobia pozostaje nawet po ugotowaniu. Ryż zawiera ważne składniki odżywcze, takie jak tiaminy i niacyny, który poprawiają  przemianę materii. Ryż jest zdrowy, ponieważ zawiera witaminę B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

A co z ziemniakami?
 

 

 

 

Ziemniaki mają znacznie szerszy zakres składników odżywczych w stosunku do ryżu. Zawierają znacznie więcej błonnika niż ryż biały. Potas występujący w ziemniakach utrzymuje nasze ciało nawilżone i zdrowe. Ziemniaki zawierają również witaminę C, zwiększającą odporność.
Zarówno ryż jak  i ziemniaki zawierają skrobię. Ale zawartość skrobi

 

 

Tak więc ziemniaki czy ryż?
Ziemniaki i ryż mają mniej więcej tyle samo kalorii, więc zasadniczo nie możemy określić, który składnik jest bardziej lub mniej tuczący. Oba te produkty dają natychmiastowy zastrzyk energii, a także mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Zarówno po zjedzeniu ryżu jak i ziemniaków czujemy się pełni, ale trawione są stosunkowo łatwo. Tak więc, aby zawrzeć można powiedzieć, że zarówno ryż i ziemniaki są zdrowe.
Porównanie ostatecznie sprowadza się do sposobów ich podania do tego z czym jemy dany produkt. Ja wybieram ryż a ziemniaki niemal, że wyeliminowałam ze sojego menu. A Wy co wolicie, ryż lub ziemniaki?

Follow my blog with Bloglovin

Share