02 kwietnia 2013 | 2 komentarzy

Wtorek z jogą – pozycja psa

Trochę ciężko mi wrócić do codzienności i aktywności po świątecznym lenistwie.
Ale jak zwykle joga okazała się dla mnie zbawieniem. Dzisiaj zaprezentuję Wam najbardziej podstawową pozycję jogi: pozycję psa.

Pozycja dnia – pozycja psa z głową w dół

Krok po kroku jak wykonać pozycję psa z głową w dół

1.    Połóż się na brzuchu. Rozsuń stopy na 30 cm i oprzyj palce na podłodze. Połóż dłonie blisko tułowia, na linii dolnych żeber. Rozszerz palce dłoni, skieruj palce środkowe do przodu.
2. Na wydechu unieś tułów i oprzyj się na dłoniach i kolanach. Unieś wysoko pośladki i zrób wklęsły dół pleców. Na kolejnym wydechu oderwij kolana od podłogi i oprzyj się na palcach stóp. Wyprostuj kolana i unieś jak najwyżej biodra, a opuść tułów i rozluźnioną głowę w stronę podłogi.
3.  Cały czas prostuj kolana i łokcie, unoś pośladki i ‚wciskaj’ łopatki w stronę mostka. Odpychając się rękami od podłogi wyciągnij całe ciało poprzez barki aż do bioder – jakbyś się przeciągała. Pozostań w pozycji minutę utrzymując pełny oddech i opuszczoną głowę. Jeżeli dłonie ślizgają się po podłodze, oprzyj je o ścianę.
Pozycja psa z głową w dół czyli Adho Mukha Svanasana pobudza ciało i wycisza umysł. Powoduje dotlenienie mózgu, uspokaja układ nerwowy i zwalnia akcję serca. Usuwa zmęczenie i odświeża ciało. Rozciąga nogi i kręgosłup, dzięki czemu zmniejszają się bóle w dole pleców poprawia trawienie, łagodzi bóle pleców oraz niektóre dolegliwości związane z okresem przekwitania.. Wzmacnia ręce i mięśnie grzbietu. Uczy nas, jak utrzymywać równowagę między aktywnością i pasywnością, jak łączyć intensywną pracę ze stanem wewnętrznego rozluźnienia. 

A Wy jak wracacie do aktywności?

Share
  • mokah

    moj trening opiera sie na cwiczeniach stojacych, bo nie mam sily sie schylac, ani lezec i podnosic glowy 😉 cienias jestem na maksa 🙂

  • Zrzuć Brzuch!!!

    Jedno z nielicznych zdjęć dobrze wykonanego psa. Nooo jeszcze pięty do ziemi by się przydały. Osoby bardziej rozciągnięte mają tendencję do przeginania się (brzuch za bardzo idzie do ud) i takie zdjęcia tej pozycji najczęściej można spotkać w necie. Ps. jestem maniaczką jogi 😉

    M.