29 października 2014 | Brak komentarzy

Idealne ćwiczenie na rozpoczęcie dnia

Ćwiczenie „Powitanie Słońca” (Surya Namaskara – surya oznacza słońce, a namaskara – powitanie lub pozdrowienie) jest idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia w dobrym samopoczuciu, a przy tym zbawiennie działa na kręgosłup. Powinno zainteresować w szczególności osoby borykające się z bólem pleców wynikającym z siedzącego trybu życia i pracy. Ćwiczenie Surya Namaskara zajmuje niewiele czasu, nie wymaga dużo miejsca i jest proste do wykonania.

  • Stanowi doskonałą poranną gimnastykę i przygotowanie do nadchodzącego dnia poprzez pobudzenie i wzmocnienie naszego ciała.
  • Ćwiczenie rozciąga najważniejsze partie mięśni i wzmacnia stawy, pomagając zachować witalność, energię i gibkość ciała.
  • Stymuluje pracę narządów wewnętrznych poprawiając trawienie, krążenie i oddychanie.
  • Głębokie oddechy wykonywane podczas Surya Namaskara dotleniają ciało oraz pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu.

tumblr_mhfuo47Rh81s3o3jfo1_1280

Jak wykonać?

Na ćwiczenie „Powitanie słońca” składa się sekwencja dwunastu pozycji, wykonywana dwa razy – w sumie 24 ruchy. Ćwiczenia należy wykonywać rano przed posiłkiem lub zachowując przynajmniej 2 godziny przerwy po posiłku. Ruchy powinny być płynne, miękkie i wyważone. O to filmik, który pokazuje jak wykonać „Powitanie słońca”

 Sekwencję ruchów  najlepiej jest wykonywać ćwiczenie 3 do 12 razy. Po ukończeniu ćwiczenia dobrze jest położyć się na plecach, by odpocząć i wsłuchać się w swoje ciało. Surya namaskara może działać  – pobudzająco lub uspokajająco – zależnie od tego, w jaki sposób je wykonamy. Jeśli ruchy wykonamy szybko i energicznie, doda nam energii i pobudzi ciało do działania. Jeśli wykonamy ruchy powoli, ćwiczenie nas zrelaksuje i ukoi, dlatego można wykonywać ćwiczenie również wieczorem dla wyciszenia organizmu. „Powitanie słońca” rozciąga i stymuluje najważniejsze grupy mięśni, wzmacniając całe nasze ciało. Jest idealnym rozpoczęciem każdego dnia.

Share