07 marca 2014 | 3 komentarzy

Czy podatek od cukru pomoże zwalczyć otyłość?

Wczoraj Chief Medical Officer w Wielkiej Brytanii ogłosiła, że w tym kraju może być wprowadzony podatek od cukru. Ma to na celu ograniczenie liczby osób otyłych. Już w zeszłym roku brytyjscy lekarze wygłosili apel, by w zmniejszyć zawartość cukru w napojach i sugerowali wprowadzenie podatku na cukier w napojach bezalkoholowych. Brytyjskie ministerstwo zdrowia zawarło tzw. pakt o odpowiedzialności (ang. ‚responsibility deal’), który sprawić ma, że przemysł produkcji żywności walczyć będzie z otyłością i będzie wskazywał zawartość cukru na przodzie opakowania. Jest on jednak dobrowolny.

 

Ale czy taki podatek ma wogóle sens? Przecież producenci żywności z łatwością bedą zastepować cukier różnymi słodzikami i substancjami, produkty niby będą miały mniej cukru ale coraz więcej chemii i czy oby na pewno będą zdrowsze. Czy to, że słodkie napoje, soki, ciastka, batoniki i wafelki będą trochę droższe to czy oby na pewno przestaniemy je kupować? Czy nagale zamienimy ulubione słodkości i  gazowane napoje na jabłko czy świeżo zrobiony sok?

Według mnie należy skupić się na poprawie edukacji publicznej wokół zdrowego odżywiania. Powinniśmy nauczyć się jak czytać etykiety, jakie są wartości odżywcze poszczególnych produktów, jak ważne jest dla nas zdrowe odżywianie i jak niebezpieczny jest cukier. Powinniśmy od najmłodszych lat uczyć się robić zdrowe i świadome zakupy. Jeśli my się nie nauczymy tego, że naszprycowane cukrem i syropem glukozowo-fruktozowym produkty są dla nas niebezpieczne i nie przestaniemy ich kupować to żaden podatek nic tu nie da.  Jedzmy więc produkty, które mają jak najmniej cukru i przede wszystkim czytajmy etykiety. Przecież woda, płatki owiane, musli, jogurty itd. nie muszą być dodatkowo słodzone.

A wy co myślicie o podatku od cukru?

Share
 • Gosia

  Hej. Ja mieszkam w Danii, tutaj podatek od cukru został wprowadzony pare lat temu, czy to pomogło ? NIE ! Ponieważ nadal, produkty są tańsze od tych świeżych, tych zdrowych, czy tych eko. Owoce nadal są droższe od tabliczki czekolady, wiec nie widzę w tym sensu. Nie wiem jak wysoka cena musiałaby być aby potencjalnego „cukro”holika powstrzymać od kupna słodyczy.

  • beautyandblossom

   Hej. Dokładnie taki podatek nie ma sensu bo co z tego, że słodycze są droższe skoro automatycznie zdrowa żywność czyli owoce i warzywa też.

 • bodybuildingisalifestyle

  haha rewelacyjny pomysł tylko podatek musiałby wynosić ze 100Ł 😛