06 marca 2014 | 3 komentarzy

Ile cukru jemy w ciągu dnia

Czy jesteście  uzależnieni od cukru? Pewnie wiele z Was powie, że NIE bo przecież nie jemy bez przerwy słodyczy a poza tym od cukru uzależnić się nie można. Ale pomyślcie, ile razy dziennie słodzicie kawę czy herbatę, czy dodajecie się do niech miód, jak często sięgacie po kostkę ciemnej czekolady, czy zdrowe ciastko owsiane, o batonach już nie wspominając. Ile szklanek soku owocowego wypijacie? Ile też owoców potraficie zjeść jednego dnia?

medium_8483561666

Kiedy odpowiecie sobie szczerze na te pytania, to nie jedna czy nie jeden z Was odkryje, że pod postacią niby zdrowych posiłków tak naprawdę potrafi być ukryte 25-30 a nawet więcej łyżeczek cukru. To pięć, sześć a często i dziesięć razy więcej niż zalecana ilość!

Prawda jest taka, że zalecana dawka cukru to 5-9 łyżeczek  dziennie, to są mniej więcej dwa owoce o niskiej zawartości fruktozy. Dodatkowo  Światowa Organizacja Zdrowia zamierza zmniejszyć zalecane spożycie cukru z 10 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie do pięciu procent.
Jeśli przyjrzycie się temu co jecie i pijecie każdego dnia to sami zobaczycie, że ilość  cukru, którą naprawdę spożywacie jest szokująco wyższa niż sobie wyobrażacie. Spójrzcie na tabelkę poniżej:

Ile cukru tak naprawdę spożywacie?

 • Proponuję Wam abyście dokładnie przez kolejny tydzień zanotowali co jedliście i piliście każdego dnia z uwzględnieniem ilości spożywanego cukru. Warto użyć do tego celu jakiejś aplikacji np „calorie counter” z http://www.calorieking.com lub jakiejkolwiek innej. A jeśli nie macie takiej albo nie lubicie aplikacji to wystarczy zwykły notes.
 • Sprawdzajcie skład produktów i napojów. Koncentrujcie się na kolumnie cukier.
 • Wagę podaną w gramach podzielcie przez 4,2.  To daje miarę w łyżeczkach .
 • Jeśli spożywacie nabiał , pamiętajcie , żeby  odjąć 4.7g/100g cukru z łącznej wartości  jest to bowiem laktoza, która nie stwarza tych samych problemów jak fruktoza).
 • Szczerze notujcie wszystko, co jecie w ciągu dnia w tym każdy cukierek i herbatnik na przekąskę, każdą łyżeczkę cukru i każdy owoc. Po prostu WSZYSTKO!

Czekam na wasze spostzreżenia i komentarze, po tygodniu tego eksperymentu. Ciekawi mnie będziecie zaskoczeni, jak dużo cukru tak  naprawdę jecie?

Share
 • bodybuildingisalifestyle

  cukier czai się wszędzie 😀

  • beautyandblossom

   Dokładnie tak jest! Warto pamietać, że cukier to nie tylko glukoza ale też fruktoza i jedząc owoce też tzreba o tym pamiętać.

 • Gosia: Rodzynki Sułtańskie

  2 owoce o niskiej zawartości cukru… O matko! Ja już od dawna nie słodzę kawy czy herbaty, unikam słodzonych napoi, ale piję dużo soków owocowych. Staram się wybierać te, które nie są dosładzane, ale czasami wypijam też soki marchewkowe dla dzieci, które mają cukier w składzie. No i słodycze… Rzeczywiście przez kilka dni zapiszę cały cukier, który zjadam.
  Jak teraz pomyślę o osobach, które słodzą 2 łyżeczki i wypijają ze 2 kawy + 3 herbaty w ciągu dnia i zagryzają ciastkiem… Zgroza, ile jemy tego cukru.